Bindik Bir Alamete..!

İYİ Parti Esenyurt Belediye Meclis Üyesi ve grup başkan vekili Enver Demir; Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandı ancak sonuçlar hiç iç açıcı değil.
EĞİTİM 22.07.2022 18:32:00 0

 

          

           Bindik Bir Alamete..!

 

İYİ Parti Esenyurt Belediye Meclis Üyesi ve grup başkan vekili Enver Demir; Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandı ancak sonuçlar hiç iç açıcı değil.

         

       İYİ Parti Esenyurt Belediye Meclis Üyesi ve grup başkan vekili Enver Demir; Üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar hiç iç açıcı değil. Açıklanan, 2022 YKS Sonuçlarından sonra daha da emin olduk ve net olarak söyleyebiliriz ki, Rahmet li Cem KARACA nın şarkısında dediği gibi

 

‘’ Bindik Bir Alamete, Gidiyoz Kıyamete ‘’

 

         2022 Üniversiteye Giriş Sınavlarından önce, Üniversiteye girişte puan barajının kaldırılmasıyla ilgili yapılan değişiklik, 2022 yks sınav sonuçları ve sonuçların ortaya koyduğu veriler ortaya koyuyor ki, AKP nin eğitimde her geçen yıl yükselen başarısızlık çıtası,2022 yılında en yüksek seviyeye çıkarak tescillenmiş ve tarihe geçmiştir.

 

          Her yıl Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra, basın ve kamuoyunda seslendirilen     ‘’ bu yıl da şu kadar öğrenci baraj altında kaldı ‘’ mesajları haberlere konu olmasın diye değiştirilen sistem, öğrenci ve veliler açısından yeni sıkıntılara gebedir. Şöyle ki; bu yıl, geçen yıla göre sınava giren sayısında 591.539 kişi artış olmuş, 96.518 aday sıfır çekmiştir. Baraj sistemi varken ‘’yetersiz kabul edilecek ‘’ olan bu sıfır çeken gruptakilerin şayet aileleri varlıklıysa bu puanlarla istedikleri özel Üniversitelere girip diplomalarını alabileceklerdir. Bu eğitim sistemi sonucunda 4-5 yıl sonra bu Üniversitelerden mezun olan bu öğrenciler, çeşitli meslek kollarında faaliyet gösterecek, belki de ülkenin geleceğini ilgilendiren çok önemli konularda söz sahibi olacaklardır. Kalite ve liyakatin bu kadar ayaklar altına alındığı bir ortamda zengin ve fakir öğrenci arasındaki uçurumda derinleşmektedir.

     

         Bu Sınavda Kim Başarısız?

     

       • Bu yılki TYT (Temel Yeterlilik Testi) adayların Türkçe konusunda 2018’den bu yana en başarısız oldukları sınavdır. AYT’de(Alan Yeterlilik testi) de vahim bir durum sözkonusudur.

 

Çarpık eğitim sistemi sonucunda, gençler ana dillerinde sorulan 40 sorudan ortalama 17’sine doğru cevap verebilmiştir. Oysa, kişinin anadiline hakimiyeti sadece kariyeri için değil meseleleri kavrayışı, kendini ifade edebilmesi gibi hayati becerilerin de temelidir.

 

       • Ayrıca Sosyal Bilimlerdeki net sayılarında da düşüş yaşanmıştır.Matematik ve Fen

bilimlerinde ki netler de yerlerde sürünmektedir. Yabancı dil dışında tüm testlerde Türkiye ortalaması yüzde 50’nin bile altında kalmıştır. Özetle ; Sonuçlar açıkça ortaya koymaktadır ki; sınavdan barajın kaldırıldığı bu yıl, gençler, pandeminin psikolojik travmasıyla girdiği geçen yıla göre bile çok daha kötü sonuçlar elde etmiştir.

 

        Adil olmayan bu sistem ve yine onun kadar adaletsiz olan sınav yüzünden üniversiteye giremeyen gençleri sosyal baskı ve stres beklerken, üniversiteye girecek öğrencileri de beslenme-ulaşım ve barınma gibi  sorunlar beklemektedir.

       Bu sınavda başarısız olarak sıfır çekenler, çocuklarımıza anadillerini bile öğretemeyen bir sistemi kuranlardır!

       Bu sınavda sıfır çekenler, verdikleri eğitim ile sınavın kopukluğunu yıllardır ve bile isteye

görmezden gelenlerdir!

        Bu sınavda sıfır çekenler, sıfır vizyonlu MEB ve ÖSYM’dir dedi.