Tarih: 20.03.2024 07:06 1047

ADÜ TEKNOKENT'TE PATENT MAKİNASI HBX AR-GE

ADÜ TEKNOKENT'TE ADETA PATENT MAKİNESİ GİBİ BİR ARGE FİRMASI KARYA FARMA HBX AR-GE

ADÜ TEKNOKENT

Bitkilerin insan sağlığı üzerindeki faydaları bilinirken bu faydalı bitkiler arasında bir yenisi daha eklendi. Türkiye'de genellikle Aydınlıların kıymetini bildiği bu bitki iyileştirme özelliğiyle patent aldı. Bu yeni gelişmeyle beraber artık sadece sofralar da değil tıpta da kullanılacak. İşte detaylar…

Karya Farma HBX AR-GE BAP (Bilimsel Araştırmalar Projeleri), başta aydın olmak üzere ege'deki endemik bitkiler üzerinde önemli incelemeler yapıyor. Yaptıkları bu incelemelere bir yenisini daha ekleyerek sarmaşık ve kedirgen üzerinde de incelemeler yaptılar ve sonuçlarını paylaştılar. Aydın bölgesinde birçok kişinin beğenerek tükettiği endemik bitkiler arasında bulunan sarmaşık ve kedirgen o sunun iyileştirici özellikleri olduğunu ortaya koydular. Bununla beraber Karya Farma, bu bitkiler üzerinde yapılan çalışmalarla patenti de aldılar.

 

yeni-proje-25.jpg

BİR MUTLU NETİCEYE DAHA ULAŞTILAR

Sarmaşık ve kedirgen otu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karya Farma HBX AR-GE BAP (Bilimsel Araştırmalar Projeleri) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık; "Ege Bölgesi’nde yer alan, bahar aylarında ortaya çıkan bu çok şifalı bitkiler üzerinde yaptığımız çalışmalar bizi mutlu bir neticeye daha ulaştırdı. Bugüne kadar çalışmalarımızda 17 patent aldık. Projelerimizin en önemlilerinden olan ‘yara iyileştirme’ ile ilgili HBX-HYD813 (2020/03482) patent numaralı çalışmamızın çıkan sonucu bizi oldukça heyecanlandırdı. Buluşumuz, sağlık sektöründe biyoteknoloji alanında yaraların hızlı ve sağlıklı şekilde iyileşmesini sağlayacak bitkisel temelli bir farmakolojik veya nutrasötik bileşim ile ilgilidir" dedi.

 

yeni-proje-24.jpg

AYDIN ÇEVRESİNDE ASIRLARDIR TÜKETİLİYOR

Genellikle türkiye'nin birçok bölgesinde bilinmeyen lakin aydın ve çevresinde asırlardır tüketilen bu otların her geçen gün yeni faydalarını öğreniyoruz. Söz konusu bu duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Başlık, “Antik Karya Bölgesi’nin vazgeçilmez bitkisi sarmaşık ve ikizi olan kedirgen otunun faydaları saymakla bitmez. Yara ve yanık iyileştirmenin yanı sıra antibakteriyel, antiviral, antiparaziter, antifungal ve antikanser ajanı olarak da bilinmektedir. Vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak ödem oluşunu engeller. Böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur. İdrarı ve safra salgılarını artırır. Lösemi başta olmak üzere diğer birçok kanser türüne karşı koruyucu kalkan görevini görür” diye konuştu.

 

yeni-proje-26.jpg

TARIM VE HAYVANCILIKTA DA KULLANILIYOR

Başta insan sağlığı olmak üzere çevre, tarım ve hayvancılık alanında Ar-Ge faaliyetlerini sürdüren Karya Farma HBX AR-GE Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık; "Sarmaşık ve Kedirgen otu doğa eczanesinin bize armağan ettiği muazzam bir bitkidir. Yara iyileşmesi sırasında özellikle artan oksidatif strese karşı antioksidan sistemi güçlendiren yaklaşımların iyileşmeye katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Normal şartlarda yara iyileştirmenin gerçekleşmesi için kullanılan yara bakım materyalinin, antibakteriyel, antifungal, antioksidan etkilerinin olması, büyüme faktörü, kollajen ve fibroblast sayısını arttırıcı etkisinin bulunması önemlidir. Sarmaşık ve kedirgen bitkisi bunları sağlamakla beraber üzerinde daha çok çalışılması bilim adına ihtiyaçtır" diyerek tabiatta kendiliğin yetişen bu otları imkanı olan herkesin tüketmesini önerdi.

Kaynak: Karar.com


Saniye Caran’a iade-i ziyaret

Yeniden Refahlı Milletvekili Bekin'den 'ekümenik' Eleştiri!

AK Parti’de Bayramdan Sonra İlk Görevden Alınmalara Bugün Başlanması Bekleniyor.

4 Saatlik Görüşme Sona Erdi! Gözler Kırmızı Dosyada

İzsiz, Neden İstifa Etti? Hangi partiye Katılacak?

Keşan'da Kadın Kolları Başkanı Emine Gegeoğlu adaylığını açıkladı

255 STK'dan Müfredat Çalışması

Zafer Partili Bayır'dan Yunanistan teftişine sert yanıt

Buruk Teşekkür…

ÜLKÜCÜ BAŞKANDAN CUMHUR İTTIFAKI ADAYLARINA TAM DESTEK

Muhsin Yazıcıoğlu Manisa'da anıldı

Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuracak projeler

Darıca’nın diş hastanesi projesi hazır!

Bursa'da dağ yöresi kırsal turizmle kalkınacak

İYİ Parti’den Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması


YTÜMED’DE FATİH ECE 3. KEZ BAŞKAN SEÇİLDİ

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği'ne İki Yeni Belge

Vadi Açıkhava'da Diva Bebe rüzgârı

Türkü dünyasında heyecan verici düet

ABD'de kedi sevmeyi özleyenlerin adresi

PROMOGIFT İstanbul yeni ihracat fırsatları oluşturacak

Emekli Sandığı'nda fark ödemeleri 26 Temmuz'da

Kadınlar aşkta 'zeki erkekleri' tercih ediyor

Bursa'da şarkılara kadın sesi değdi

Çalık: İnsanlığa ve Tüm Dünyaya Şifa Olsun...

Özer, Vatandaşlara Aşure İkramında Bulundu

Yaşlılar, Kahkaha Seansında Doyasıya Eğlendi

Halk Dansları Müzik ve Sanat Festivali’nden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

YAŞAM VADİSİ’NDE ZUMBA ŞENLİĞİ

Avcılar Tarihinde Bir İlk..!

Paylaşmanın, Dayanışmanın Ve Birlikteliğin İfadesi

Beylikdüzü’nde Kadın Bisikletçiler Sertifikalarını Aldı

Bahçekentliler ATM'lerin yetersizliğinden şikayetçi

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

Başkan Çalık, Canlarla Oruç Açtı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.