Tarih: 01.01.0001 00:00

Konut Madurları; Cumhurbaşkan'ından Destek Bekliyor..!

Sezgin Madem,“Emlak Konut Dairemizde Bulunan Hataları Ve Altındağ İnşaat’ın Kusurlarını Görmezden Gelmiştir”

Konut Madurları; Cumhurbaşkan'ından Destek Bekliyor..!
 

Emlak Konut Başakşehir Evleri Mağdurları Cumhurbaşkanından Destek Bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Turyap A.Ş ortak ofisinden Emlak Konut Başakşehir evlerinde bulunan daireleri satın alan vatandaşlar % 75’lik kısmını ödeyememelerininardından peşinatlarına el konulmasına bir anlam verilemiyor. Çevre Şehircilik Bakanlığına dairelerinin tüm parasını nakit ödeyerek Emlak Konut A.Ş’den daire teslim alan vatandaşlar hasarlar ve defolarla karşılaştılar.

 

Defolu Daire Alan Vatandaşların Sorunları Görmezden Geliyor

Teslim anında tutanak ile kusurlar ve eksikler kayda geçmesine rağmen, Emlak Konut A.Ş ve Yüklenici firma yetkilileri söz verdikleri halde sorunları çözüme kavuşturmuyor.

 

Sorunlarla yaşamaya mahkum edildiklerini söyleyen vatandaşlar sorunlarını görmezden gelen Emlak Konut A.Ş ve Altındağ İnşaatı daire camlarına‘defolu ev’ yazıları yapıştırarak protesto ediyorlar.

 

Emlak Konut Başakşehir Evleri genelinde bulunan dairelerde sorunlar tam bir keşmekeşe dönmüş iken, 3. kısımı inşa eden Altındağ İnşaat ile alakalı vatandaşlar tarafından söylenen iddialar ise burada bulunan dairelerdeki hasar ve defoların nedenini açıklıyor.

 

Dairelerin bulunduğu binaları inşa eden Altındağ İnşaat Proje müdürü inşa zamanında birtakım hatalar yapmış ve işten çıkartılmış, aynı zamanda işçilerinde işine son verilmiş. Parasını alamadığı için işçilerin dairelere zarar verdikleri iddia ediliyor.

 

Dairelerin hemen hemen her yerinde defolar mevcut, duvarlarda yamukluklar, Pimapenlerde kırıklar, dolaplarda darbeler, daire içi ve dışındaki kapılarda çizikler mevcut.

 

Emlak Konut Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Ve Çevre Bakanlığına Yanlış Bilgi Veriyor

 

Vatandaşlar dairelerdeki sorunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığına ve Başbakanlığa bildiriyorlar. Fakat Emlak Konut kurumlardan gelen yazılara ve talimatlara ‘dairelerde sorun yoktur veya sorunlar çözülmüştür’ şeklinde yanlış beyanlarla cevap vermesi daire sahiplerinin tepkisine neden oluyor.

 

Emlak Konut Başakşehir Evlerine ilk taşınanlar arasında bulunan Öğretmen Sezgin Maden Temmuz 2017’den bu yana dairesinde bulunan sorunların çözülemediğini söylerken,

 

14 Aralık 2017 tarihinde teslim aldığı dairesine bebekleri yeni dünyaya geldiği için aceleyle taşındığını belirten Mali Müşavir Yusuf Dinçel, daireyi teslim aldıktan sonra Altındağ İnşaat ve Emlak Konut A.Ş yetkililerinin söz verdikleri halde dairenin hatalarını gidermediklerini belirtti. 

Emlak Konut Başakşehir Evlerinden daire satın alan Mustafa Karaşahin, satış sürecinde konuşulduğu gibi ödemeleri yapacağını söylediği halde devletin parasına neden el koyduğuna bir anlam veremediğini söyledi.

 

Yusuf Dinçel,“Altındağ İnşaat & Emlak Konut A.Ş Yetkilileri Sorunlara Çözüm Odaklı Yaklaşmıyor”

Emlak Konut Başakşehir Evlerinden satın aldığı daireyi 14 Aralık 2017 tarihinde teslim alarak taşındığını belirten Mali Müşavir Yusuf Dinçel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı&Tuyap A.Ş ortak ofisinden ev alma sırasında yaşadığı süreç ile daireyi teslim aldıktan sonra Altındağ İnşaat ve Emlak Konut A.Ş yetkilileri ile yaşadıklarını gazetemize anlattı.

Sorun Daireyi Alırken Başladı Fakat Çevre Bakanlığına Güvenerek Bu Sorunu Görmezden Geldik

 

Emlak Konut Başakşehir Evleri 1. etap 3. kısım da oturan Yusuf Dinçel, aldıkları sıfır dairede yaşadıkları sorunların kendisini ve ailesini çok üzdüğünü belirterek, “Esas sorun biz daire satın almaya geldiğimizde başladı. Satış ofisindeki yetkililer bize aldığımız daireyi gösteremeyeceklerini ve dolayısıyla da görmeden satın almamız gerektiğini söylediler. 10 sefer geldim konuştum, görüştüm ve en sonunda ben daireyi almaya karar verdim. Ama görmeden almayı düşünmüyorum dedim. Bana satın alacağım daireyi değil de ona benzer başka bir daireyi görebileceğim belirtildi. Hatta anahtarı bana verdiler ve ‘siz gidin bakın biz gelemiyoruz’ dediler. Örnek daire adı altında teras bir daireye baktık. Bizim şu an oturduğumuz dairede bulunan ağır defolar kadar hasar olmasa da ufak tefek kusurlar vardı. Ama biz hiçbir zaman eksiklerin veya kusurların yapılmayacağı gibi bir şey aklımıza hiç gelmedi. Nasıl düşünebiliriz ki! Evlerde kusur olacak ve bu hatalar düzeltilmeyecek diye” şeklinde konuştu.
 

Pimapenler, Parkeler, Banyo Dolapları, Petekler Hatalı Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yani devlet garantisi altında yapılmış bir siteden ev aldıklarını söyleyen Dinçel, “Şu an oturduğumuz daireyi peşin ödeme yaparak satın aldık. 14 Aralık'ta Altındağ İnşaat'ın yetkilisi Mehmet isimli arkadaştan dairemizi teslim aldık, beraber gezdik ve 16 kalem eksiklik tespit ettik.Pimapen ile ilgili ciddi problemler vardı. Yeni doğmuş bir bebeğim olduğu için ısınma problemi bizim için çok önemliydi. Ebeveyn banyosunda bulunan ayna tuz, buz olmuştu, yarısı duvarda, yarısı yerdeydi. Banyo dolabında kabarmalar, şişmeler vardı. Hiç oturulmamış sıfır dairenin banyo dolabının su alıp, şişmesi insanı hayretlere düşürüyor. Parkelerde boşluklar bulunuyordu ve üzerine bastığınız zaman şap atılmadığı için parke kalkacak gibi hissediyorsunuz. Salonda bulunan radyatör peteği duvara sabitlenmemiş. Şu an petek sallanıyor” diyerek anlattıklarına benzer birçok problem bulunduğunun altını çizdi.

 

Salondaki Duvar Rüzgar İle Sallanıyor, Prizlerden Rüzgar Sesleri Yankılanıyor

 

Tutanakta belirtilen tüm sorunların çözüleceğine dair söz verdiklerini belirten Dinçel, “Dairede 5 aydır ikamet ediyoruz. Sorunlar giderilmediği gibi tutanakla tespit edilip yazılanlara ek olarak zamanla kullandıkça gizli ayıplarda ortaya çıktı. Şu an en büyük sorunumuzalçıpan duvardır.Duvarın yıkılma tehlikesi var. Çelik konsorsiyum sabitlenmemiş. Rüzgarda çelikler duvara çarparak aşırı ses çıkartıyor. İlginçtir bildiğiniz elektrik ve anten prizlerini söktüğümüzde inanılmaz bir hava giriyor dairemizin içerisine. Bu rüzgar sesleri iç cephede oluşuyor, yanlış anlaşılmasın dış cephede değil. Gariptir tutanakta tespit ederek yapılacağına dair söz verilen kusurlar azalacağına sorunlar çoğalmaya başladı. Şaka değil gerçek olan bir şey var, 5 ay geçmesine rağmen sorunlarımıza çözüm bulunamıyor. Kısa zamanda anlatabileceklerim bunlar, bir gün geniş zamanda size problemlerimizi daha ayrıntılı anlatabilirim” diyerek yaşananlardan ailece çok büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

  

Sezgin Madem,Emlak Konut Dairemizde Bulunan Hataları Ve Altındağ İnşaat’ın Kusurlarını Görmezden Gelmiştir”

 

Emlak Konut Başakşehir Evlerine ilk taşınanlar arasında bulunan Öğretmen Sezgin Maden Temmuz 2017’den bu yana dairesinde bulunan sorunların çözülemediğini söyledi. Dairesini teslim aldığı Temmuz 2017‘den bu yanadairede sorunları çözmek için mücadele verse de başarılı olamamış.

 

Altındağ İnşaat Taahhüt Ettiği Sözleri Yerine Getirmemiş

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan satın aldığı dairesini Emlak Konut'tan teslim alarak taşındığını belirten Sezgin Maden, “Taşınmadan önce daireyi teslim alırken yetkililere tutanakla tüm eksiklikleri bildirdim.Altındağ İnşaat firması yetkilileri bir ay içerisinde tüm eksiklerin yapılacağını taahhüt ettiler. Taşındığımdan bu yana 10 ay geçti ancak evimdeki hiçbir sorun yapılmadı” diyerek sorunlarla yaşamak zorunda bırakıldıklarını söyledi.

 

Dairemizde Parke Çöküyor, Pencereler Kapanmıyor

 

Maden, “Defolu dairemize sorunlar nedir diye soracak olursanız pencerelerdeki kapanmama sorunu, parke çökmesi, Dışkapı ile mermer arasındaki çok geniş açıklık, bu açıklıktan dairemize toz ve benzeri cisimlerin girmesi, Mutfakta Fırın için yapılmış dolaba Fırın’ı, Banyo’da çamaşır makinası için yapılmış dolaba da çamaşır makinasını sokamıyorsunuz. İşçilik problemi ciddi anlamda sorun olarak karşımıza çıktı. İşçilik yapılırken, mallara zarar verildiğini görebiliyorsunuz. Saymakla bitmeyecek sorunları çözeceklerini söyledikleri halde sözlerini yerine getirmediler.

 

Emlak Konut Dairemizde Bulunan Hataları Ve Altındağ İnşaat’ın Kusurlarını Görmezden Gelmiştir

 

Altındağ İnşaat verdiği sözleri yerine getirmeyince Emlak Konut A.Ş yetkililerine durumu bildirdim. Fakat Emlak Konut yetkilileri kusur ve hataların bulunduğu dairemizde hiçbir sorun olmadığını söylediler ve ilgilenmediler.Durmadan usanmadan sabırla Emlak Konut A.Ş ile yazışmalar yaparak, evdeki sıkıntıların giderilmesi istedim. Yine herhangi bir işlem yapılmadı. Sonrasında Emlak Konut'tan teslim sonrası hizmetten sorumlu Fatih Bey ile görüştük. Kendisi bana dairenin eksiklerinin yapılacağını söyledi ve birtakım tarihlerde bulundu. Ancak verdiği tarihlerde geçti ve sorunlar çözüme kavuşturulmadı. Şu anda aynı sorunlarla yaşamaya devam etmeye maruz bırakıldık.

Banyo’da su sızması vardı, firma bir eleman gönderdi. Gelen genç çocuğun söylediği hala kulağımda yankılanıyor; ‘İlk kez slikon tabancası kullanacağım, iyi yapamazsam kusura bakmayın

 

Emlak Konut, Bimer’e Yanlış Bilgi Vererek Dairemizde Hata Ve Defo Olmadığını Bildirmiştir.

 

Verilen sözlerin tutulmaması ve ilgisiz davranılması üzerine BİMER'eşikayette bulundum. Emlak Konut,Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e evdeki sorunların yapıldığını ve herhangi bir sorun olmadığını bildirmiştir. Yaklaşık 10 ay gibi bir süre geçmesine rağmen evimdeki sorunlar giderilmemiştir. Sorunların çözüme kavuşturulması ile ilgili mücadelemizi sabırla devam ettirmekteyiz. Emlak Konut Yetkilileri Fatih ve Erkan Bey evdeki sorunların çözüme kavuşacağını söylemiştir. Aylardır bekliyorum ve sabrımız tükenmektedir. Bu sefer de çözülmezse hukuki süreci başlatacağız” diyerek yaşananlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

 

Mustafa Karaşahin, “Devletin Parama El Koymasından Dolayı Çok Üzgünüm”

 

Turyap A.Ş ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak ofisine giderek, Emlak Konut Başakşehir Evlerinden daire satın alan Mustafa Karaşahin, devletin parasına el koymasından dolayı çok üzgün olduğunu ve bu haksız duruma bir anlam veremediğini söyledi.

 

Devletin bakanlığı ve kamu kurumu Emlak Konut A.Ş’ye güvenerek daire aldığını fakat başına gelmeyen kalmadığını söyleyen Mustafa Karaşahin, “Çevre Bakanlığı ve Turyap A.Ş ofisinden daire almaya gittiğimizde 20.000 lira peşinat ödeyeceğim ve 3 ay sonra da 90.000 lira peşinat yatırmam gerektiği tarafıma söylendi. Peşinat parasını yatırdım, ardında 3 ay sonra 90.000 lirayı yatırmaya gittiğimde 400.000 lira ödeyeceksiniz yoksa paranızı yakarız dediler” şeklinde konuştu.

 

Vuruldu Emlak Konut Başakşehir Evlerinden Daire Alma Hayalimize Darbe.

 

Daireyi satmadan önce farklı konuşurken, sattıktan sonra ise farklı söylemlerde bulunduklarını söyleyen Karaşahin,“Ben dairemi satıp,kalan bedeli ödeyeceğim yoksa ben bu parayı ödeyemem dediğimde, bunu kabul etmişlerdi. İdare edeceksiniz ben daireyi satın alayım, yoksa girmeyeyim dediğimde;biz gereken her türlü yardımı yapacağız, rahat olun idare edeceğiz şeklinde konuştular. Bu şekilde konuştuğumuza şahitlik edecek kişileryanımızdaydı. Bana hemen parayı yatırmanız gerekli dediklerinde bankalarla görüştüm. Banka 2 gün içerisinde krediniz çıkar dedi. Fakat Turyap ve Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkilileri iki gün bile beklemediler” diyerek konuştu.

 

Biz Emlak Konut A.Ş İle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına Güvendik

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının parasına el koyulmasıyla alakalı resmi bir yazı gönderdiğini belirten Karaşahin, “Parama el konulmasıyla ilgili belge elime ulaştı fakat neden el koydular, sebep nedir, bilmiyorum. Bize daire alırken paranız direkt devlete gidiyor, biz aracıyız dediler ve biz devlet olduğu için güvenerek Emlak Konut Başakşehir Evlerinden daire almaya karar verdik,fakat başımıza gelmeyen kalmadı. Paramızdan vazgeçtik ama başka insanların canı yanmaması için gazeteci arkadaşımızla konuşmayı kabul ettik” diyerek sözlerini bitirdi.

 

 

 

 


Saniye Caran’a iade-i ziyaret

Yeniden Refahlı Milletvekili Bekin'den 'ekümenik' Eleştiri!

AK Parti’de Bayramdan Sonra İlk Görevden Alınmalara Bugün Başlanması Bekleniyor.

4 Saatlik Görüşme Sona Erdi! Gözler Kırmızı Dosyada

İzsiz, Neden İstifa Etti? Hangi partiye Katılacak?

Keşan'da Kadın Kolları Başkanı Emine Gegeoğlu adaylığını açıkladı

255 STK'dan Müfredat Çalışması

Zafer Partili Bayır'dan Yunanistan teftişine sert yanıt

Buruk Teşekkür…

ÜLKÜCÜ BAŞKANDAN CUMHUR İTTIFAKI ADAYLARINA TAM DESTEK

Muhsin Yazıcıoğlu Manisa'da anıldı

Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuracak projeler

Darıca’nın diş hastanesi projesi hazır!

Bursa'da dağ yöresi kırsal turizmle kalkınacak

İYİ Parti’den Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması


Pençe Kilit'teki sığınakta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Namık Kemal Zeybek’ten 15 Temmuz çıkışı! 15 Temmuz bayram da....

Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi

Akdeniz Zabıta Ekplerinden Kaldırım İşgal Denetimi

Maharetli Hanımlar Hem Dikiş Dikti Hem Yarıştı

2024’ün İlk Yarısı Sizin İçin Nasıl Geçti?

Bursa’da Yoğun Yağış Trafiğe Kilit Vurdu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de Barış İklimi İçin Çabalıyoruz

Prof. Dr. Resch: Türkiye termal sularını değerlendirirse dünyanın merkezi olur

Türkiye Sigorta 6 ayda 50.4 Milyar TL Prim Üreterek Sektörde Bir Rekora Daha İmza Attı

Yoğun Şikâyet Alan Çöp Tesisi Bir Günde Kaldırıldı

Ticaret Satış Hacmi Yıllık Yüzde 3,8 Azaldı

Erbakan Malkoç’tan Başkan Arı’ya Ziyaret

Altın Karagöz’ün Renkleri Bursa’yı Sardı

Bu Filmler 12 Temmuz'da Vizyonda

Sahim-SEN: Memur ve Emeklilere Acilen Zam Şart

Otizmli Bireylerde Duyusal Hassasiyet Uykuyu Etkiliyor

Şanlıurfa'da Cup 3 Açık Hava Okçuluk Yarışması Heyecanı

Ferhat ile Şirin Mamak’ta Sahnelenecek

El Ayak Hastalığı”na Karşı Önlemler Alınıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.