Tarih: 22.06.2024 12:32

Balkan Üniversiteleri'nden “Turizmde Tanıtım” paneli

Balkan Üniversiteleri'nden “Turizmde Tanıtım” paneli

Balkan Üniversiteleri

Balkan Üniversiteler Birliği “Balkanlarda Turizmde Tanıtım” paneli gerçekleştirdi.

Erdoğan DEMİR (EDİRNE İGFA)
Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) tarafından Tiran’da gerçekleştirilen toplantı kapsamında uzmanlar, “Balkanlarda Turizmde Tanıtım” konusunda konuştular.

Panelin açılış konuşmasını yapan Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakanı Mırela Kumbaro, Balkan ülkeleri açısından bu tür etkinliklerin çok anlamlı olduğunu ve böylesine değerli bir etkinlikte yer almaktan dolayı onur duyduğunu ifade etti. Etkinliğin yapılacağı alana yürüyerek gelirken birçok turistle karşılaşmış olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Kumbaro, Arnavutluk olarak her geçen yıl turist sayısını artırma konusunda gerekli çalışmaları yapmaya devam ettiklerini dile getirdi. Günümüzde Arnavutluk toplam nüfusunun 2,8 milyon olduğunu ve geçen yıl toplam 10,9 milyon turisti ağırladıklarını belirten Kumbaro, Arnavutluk açısından bunun önemli bir başarı olduğunu ama aynı zamanda bu yılki hedeflerinin daha da yüksek olduğunu vurguladı.

Karadeniz Üniversiteler Ağı Genel Sekreteri Eden Mahmut’un moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakan Yardımcısı Vılma Bello, Tiran Üniversitesinden Prof. Dr. Lorenc Bejko, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler ve Kanada Teknoloji Üniversitesinden Enrıco Ceko birer sunum yaptılar.

Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakan Yardımcısı Vilma Bello, bölgedeki turizm potansiyelinin tanıtılması açısından böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmış olmaktan son derece memnun olduklarını ifade ederek, Arnavutluk’un son yıllarda turizm alanında önemli yatırımlara imza attığından söz etti. Arnavutluk olarak küçük bir ülke olduklarını ama özellikle son yıllarda turizm alanında önemli adımlar attıklarını belirten Bello, özellikle altyapı çalışmaları yaparak bazı bölgeleri turizm açısından daha cazip hale getirdiklerini vurguladı. 2023 yılında 10 milyon üzerinde turist ağırladıklarını ve bu rakamın bu bölge açısından çok önemli olduğunu söyleyen Bello, turizm gelirlerinin ekonomiye olan katkısının da önemine vurgu yaptı.

Tiran Üniversitesi Arkeoloji ve Miras Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lorenc Bejko sunumunda, gelişmiş ülkelerde turizm sektörünün sadece yılın üç ayı sezonluk bir iş kolu olmadığına, tüm yıla yayılan ve ekonomiye ciddi katkılar sunan bir sektör olduğuna vurgu yaptı. Bejko, Arnavutluk’un gerek tarihi gerekse arkeoloji alanı açısından çok zengin olduğunu ve kültür turizmi çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Turizm Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler; Balkanların güzel manzaraları, tarihi mekanları ve canlı kültürleriyle tanınan bir turizm destinasyonu olarak giderek daha popüler hale geldiğini söyleyerek, rengarenk binalarıyla Arnavutluk'ta Tiran, Hırvatistan'da Dubrovnik, Yunanistan'da Meteora manastırları ve güzel manzaralı Adriyatik kıyısı gibi yerlerin çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çektiğini belirtti. Balkanlar'ın metaforik tasvirleri açısından çok olumlu bir turist potansiyeli barındırdığını ifade eden Güler, Balkanlar'ın doğal, tarihi, kültürel, etnik, dini, dilsel, sosyal ve politik çeşitliliği, bölgeyi rekabetçi bütünsel bir turizm destinasyonuna dönüştürmek için özgün ve önemli bir turizm kaynağı olduğunu vurguladı. Balkan ülkelerinin, çeşitli turizm olanaklarını etkili bir şekilde tanıtması ile çok çeşitli uluslararası turistleri ülkelerine çekebileceklerini ifade eden Güler, Arnavutluk’un bu açıdan daha fazla çalışmalar yapması gerektiğini ve iş birliğine dayalı turizm çabaları yoluyla Balkan ülkeleri arasındaki siyasi ve ekonomik bağların güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bölgelerin, çok turistle destinasyon konseptini benimseyerek daha geniş bir kitleye yönelik çekiciliğini artırabileceklerini, sürdürülebilir turizmi teşvik edebileceklerini ve turizm endüstrilerinin ekonomik faydalarını en üst düzeye çıkarabileceklerini söyledi.

Canadian Institute of Technology’den Enrico Ceko sunumunda, Batı Balkanlarda turizm sektörünün karşılaştırmalı analizi konusunda bilgiler verdi. Balkan ülkelerinin yakın zamanda ISO standartları uluslararası topluluğuna katıldığını ve Dünya Bankası İş Yapma ve Yaşam Kalitesi Endeksi çalışmalarında yer aldığını vurgulayan Ceko, Balkan ülkelerinin yıllardır kalite kurumları, kalite altyapısı, iş yapma sorunları ve yaşam kalitesi seviyesi ile ilgili çok sayıda sorun yaşamış olduğunu söyledi. Arnavutluk’a turizm sektörü açısından bakıldığında son yıllarda önemli altyapı yatırımlarına imza attıklarını ve bunun önemli bir başarı olduğunu ifade eden Ceko, aynı zamanda turizm sektörünün ekonomiye olan katkısının da çok önemli olduğunu vurguladı.


Haber Kaynak : İGFA

Saniye Caran’a iade-i ziyaret

Yeniden Refahlı Milletvekili Bekin'den 'ekümenik' Eleştiri!

AK Parti’de Bayramdan Sonra İlk Görevden Alınmalara Bugün Başlanması Bekleniyor.

4 Saatlik Görüşme Sona Erdi! Gözler Kırmızı Dosyada

İzsiz, Neden İstifa Etti? Hangi partiye Katılacak?

Keşan'da Kadın Kolları Başkanı Emine Gegeoğlu adaylığını açıkladı

255 STK'dan Müfredat Çalışması

Zafer Partili Bayır'dan Yunanistan teftişine sert yanıt

Buruk Teşekkür…

ÜLKÜCÜ BAŞKANDAN CUMHUR İTTIFAKI ADAYLARINA TAM DESTEK

Muhsin Yazıcıoğlu Manisa'da anıldı

Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuracak projeler

Darıca’nın diş hastanesi projesi hazır!

Bursa'da dağ yöresi kırsal turizmle kalkınacak

İYİ Parti’den Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması


Halk Dansları Müzik ve Sanat Festivali’nden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

YAŞAM VADİSİ’NDE ZUMBA ŞENLİĞİ

Avcılar Tarihinde Bir İlk..!

Paylaşmanın, Dayanışmanın Ve Birlikteliğin İfadesi

Beylikdüzü’nde Kadın Bisikletçiler Sertifikalarını Aldı

Bahçekentliler ATM'lerin yetersizliğinden şikayetçi

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

Başkan Çalık, Canlarla Oruç Açtı

Özer; 100 Günün Hesabını Verdi…

Tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler...

Aşırı sıcaklar üretkenliği etkiliyor!

Hentbolda Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası kura çekimleri belli oldu

Sıcak havalarda klima tehlikesine dikkat!

Reflü şikayetlerini azaltmanın 12 yolu

Erdoğan, Enflasyon sene sonunda hedeflediğimiz seviyede olacak

ÖSYM'den adaylara 'tercihlerde dikkatli olun' uyarısı

Meteoroloji il il açıkladı! Bugün hava nasıl olacak?

Pençe Kilit'teki sığınakta çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Namık Kemal Zeybek’ten 15 Temmuz çıkışı! 15 Temmuz bayram da....

Kuru yük gemisi İstanbul Boğazı'nd arıza yaptı! Karaya sürüklendi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.