16.12.2022 17:15:00

Mehmet Narin

Abdullah Bin Selam (r.a.) Kimdir?

Abdullah bin Selam (r.a.) ahlak ve ilimle kendini süsleyenlerdendir. 25 hadis rivayet etmiştir. Veda Haccında bulunmuş, Hz. Ebubekir (r.a.) zamanında mürtetlerle yapılan savaşlara katılmıştır.

Abdullah bin Selam (r.a.) Yesrib'de(Medine) yaşayan Yahudilerin alimlerindendi. Halk arasında takva ve dürüstlüğüyle tanınmıştı. Tevrat'ı çok okur, bilhassa son Peygamberin geleceğini müjdeleyen haberleri uzun uzun düşünerek, o günü hasretle bekleyenlerdendir.

ABDULLAH BİN SELAM’IN (R.A.) MÜSLÜMAN OLUŞU

O'nun İslam'a girmesi Yahudiler arasında büyük bir hadise olmuştur. Kendisi İslam'a gelişini şöyle anlatıyor.

"Bahçede hurma ağaçlarıyla uğraşıyordum. Bir adam geldi. Peygamber denilen kişinin Küba'da konakladığını söyledi. Ben de ağacın üzerindeydim. Bu haberi işitince "Allahü ekber... Allahü ekber..." diye bağırdım. Halam Halide binti Harîs hurmalıkların altın da duruyordu. Tekbir getirdiğimi işitince bana:

"Kahrolası eğer sen İmranoğlu Musa'nın geldiğini duysaydın bundan fazla sevinmezdin" diyerek çıkıştı. Ben de, "Halacığım O, İmranoğlu Musa'nın kardeşidir. Onun dini üzeredir. Ona gönderilen buna da gönderilmiştir." deyince, "Kıyamete yakın geleceği bildirilen Peygamber bu mu?" dedi. Ben de "Evet" dedim. Halam, "Öyleyse iyi" diyerek sustu.

Ben hemen Küba yolunu tuttum Resûlullah'ın yanına vardım. Halk etrafına toplanmıştı. Zorla aralardan geçerek O'na yaklaştım. Onu görür görmez "Bu yüz yalancı olamaz." dedim ve derhal kelime-i şahadet getirdim. Resulullah bana döndü ve adımı sordu. Ben de, "Husayn İbni Selam" dedim. O "Hayır, Abdullah ibni Selam" buyurdular. Ben de "Seni hak ile gönderene yemin ederim ki, bundan böyle başka bir ismimin olmasını istemem." dedim. "Evet, Abdullah İbni Selam" diye teyit ettim.

CENNETE GİRMENİN ŞARTLARI

Resulullah toplanan insanlara İslamiyet'i anlatıyor, sohbet ediyordu. Ondan işittiğim ilk söz şu oldu "Selamı aranızda yayınız, aç kimseleri doyurunuz, sıla-i rahim yapınız (yakın akrabaları ziyaret ediniz) insanlar uykuda iken gece namazı kılınız. Böylece cennete girersiniz..."

Abdullah ibni Selam (r.a.) Fahr-i Kainat (s.a.) Efendimizin yanından ayrılır, evine gelir. Ailesine, çocuklarına ve yakın akrabalarına İslam'ı anlatır. Yaşlı halası Halide ile birlikte hepsi Müslüman olurlar .Onlara İslam'a girdiklerini bir müddet gizlemelerini söyler.

İSRAİLOĞULLARI NASIL BİR MİLLET?

Sevgili Peygamberimiz Medine'ye yerleşince ziyaretlerine gider ve şöyle bir teklifte bulunur:

"Ya Resulullah, Yahudiler yalancı ve iftiracı bir millettir. Benim Müslüman olduğumu duyunca bana yapmadıkları iftira kalmaz. Onların ileri gelenlerini evimize davet edip onların yanındaki itibarımı tasdik ettirip ve onları da İslam'a davet etseniz" diye ricada bulunur.

Resul-i Ekrem (s.a.) Yahudilerin ileri gelenlerini evine davet eder. Abdullah ibni Selam'ı da yan odaya alır. Onlara "Ey Yehüd cemaati! Siz pek iyi bilirsiniz ki ben Allah tarafından gönderilmiş bir Peygamberim. Hak din ile geldim. Müslüman olunuz." buyurur. Bu sözü üç defa tekrar eder. Yahudiler "Biz senin Peygamber olduğunu bilmiyoruz derler. Bunun üzerine Efendimiz "Aranızda Husayn ibni Selam diye birisi vardır. O nasıl bir kişidir?" diye sorar. Yahudiler "O bizim en hayırlımızdır. Büyük bir alimdir. Kendisi de, babası da en faziletlimiz ve en alimimizdir" diye şahadet ederler. Resul-i Ekrem (s.a.) Efendimiz onlara 'Eğer o Müslüman olursa siz ne dersiniz? Siz de Müslüman olur musunuz?" diye sorar. Yahudiler 'Allah korusun, o asla Müslüman olmaz "derler. O zaman sevgili peygamberimiz "Ya ibni Selam! gel," diye çağırır. Abdullah ibni Selam (r.a.) odadan çıkar, yanlarına gelir ve "Ey Yahudiler! Allah'tan korkun. Muhammed'in (s.a.) getirdiğini kabul edin. Siz O'nun Allah'ın elçisi olduğunu biliyor, kitabınız Tevrat'ta onun adıyla ve sıfatıyla yazılı olduğunu görüyorsunuz. Ben şahadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Ve yine şahadet ederim ki, Muhammed (s.a.) Allah'ın kulu ve elçisidir." diye şahadette bulunur. Yahudiler "Sen yalan söylüyorsun. Sen kötüsün, çok kötüsün, çok cahilsin' diyerek ona yakıştırmadıkları ayıp kalmaz. İbni Selam (r.a.) Resul-i Ekrem (s.a.) Efendimize dönerek "Ya Resûlullah, korktuğum bu idi. Onlar; hain, zalim, yalancı ve iftiracı bir millettir" der. Peygamberler Sultanı Efendimiz, Yahudilere "Birinci şahadetiniz bize kafidir.' buyururlar

Yahudiler tarih boyunca bütün Peygamberleri uğraştırmış, böylesine hak karşısında zalimane hareket etmiş, şer üzere birleşip yeryüzünü fesada vermişlerdir. Hala da vermektedirler. Müslüman uyanık olup düşmanım iyi tanımalıdır.

Abdullah ibni Selam (r.a.) hayatının bu döneminden sonra Resulullah Efendimizi gölgesi gibi takıp eder. Pınardan ayrılmak istemeyen susuz kimse gibi İslam'a ve Kur'an'a sarılır. O önce kendi nefsim terbiye ile uğraşır, içindeki hastalıkları tedaviye çalışır. Bir gün Medine çarşısında sırtında odun yüküyle dolaşırken görülür ve kendisine, "Bu işleri görecek hizmetçileriniz var. Niçin böyle yapıyorsunuz?" diye sorulur. O da "Evet bu işi görecek hizmetçiler var. Ama acaba bu ışı yapmak nefsine ağır gelecek mi? diye kendimi tecrübe etmek istedim. Çünkü Resulullah'ın "Kalbinde hardal tanesi kadar kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir" buyurduğunu ısıttım. Eğer bende kibir varsa ondan kurtulmak istiyorum" demiştir.

CENNETLİK ADAM

İslam insanı böylesine güzelleştiriyor. Müslümanı kötülüklerden temizleyerek alçak gönüllü ve cennetlik yapıyor. Sevgili Peygamberimiz onun hakkında "Cennetlik bir adama bakmak kimin hoşuna giderse Abdullah ibni Selam'a baksın." buyuruyorlar.

BOŞ SÖZLERDEN SAKINMANIN FAZİLETİ

Bir defasında da Resul-i Ekrem Efendimiz "Şu kapıdan ilk giren, cennet ehlinden biridir" buyurur. Az sonra Abdullah ibni Selam içeri girer. Ashab-ı kiram hemen bu müjdeli haberi bildirirler ve hangi amelin bu dereceye ulaştırdığım sorarlar? O da "Ben zayıf bir kimseyim. Ancak kimseye karşı içimde kötülük beslemem ve boş sözlerden daima uzak durmaya çalışırım" diye cevap verir. İslam ne büyük nimettir.

Abdullah bin Selam (r.a.) ahlak ve ilimle kendini süsleyenlerdendir. 25 hadis rivayet etmiştir. Veda Haccında bulunmuş, Hz. Ebubekir (r.a.) zamanında mürtetlerle yapılan savaşlara katılmıştır. Hz. Ömer (r.a.) ve Hz. Osman (r.a.) zamanında Medine'de kalmış 643 tarihinde vefat etmişlerdir. Rabbimizden şefaatlerini niyaz ederiz.


TÜM YAZARLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.