2.12.2020 18:08:32

2140

Buğra BORA

İkinci El ve Sıfır Araç Piyasası Kaynıyor

Türkiye 'nin önde gelen firmalarından Baday Otomotiv'in Satış ve Pazarlama Müdürü Yiğit UĞURAL bey ile ikinci el ve sıfır araçların piyasası hakkında küçük bir söyleşi yaptık.

Yiğit UĞURAL ülkeye sıfır araç girişinin olmadığını, piyasada kullanılmak veya yatırımlık araç arayan müşterilerin ikinci el piyasasında araç baktığını ve bu sebepten dolayı ikinci el piyasasının müthiş yükseldiğinin altını çizdi. İlgili Bakanliklar ile görüşme taleplerinin olduğunu ve görüşmeler esnasında bir kaç fikir beyan edeceklerini belirtti ve şöyle devam etti.

Eğer ikinci el piyasasının normale dönmesini istiyorsak, en azından şartlı şekilde yeni araç satışının yapılabilecegini, yeni araç satışı şartlarının, 3 yıla kadar aracını satmama sözü veren müşteriye ÖTV den %30 indirim, 4 yıl satmama sözü verene %40 5 yıl ve 7 yıla kadar aracını satmama sözü verene %70 %80 arası ÖTV indirimi getirilebilecegini böylece ikinci el araç bakan vatandaşın sıfır araç tercihinin artacağını belirtti.

Bu konular ve daha fazlasını ilgili bakanlıklar ile görüşmek isteyen Yiğit UĞURAL bey böyle bir sistem uygulanabilirse piyasanın rahatlayacağını ve normale donebileceğini söyledi.

Ekrem Buğra Bora


TÜM YAZARLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.