Tarih: 10.07.2024 17:38 Güncelleme: 10.07.2024 17:43 109

Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Manasijevski’den Başkan Büyükkılıç’a Ziyaret

Kayseri’ye gelen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Manasijevski’den Başkan Büyükkılıç’a Ziyaret

 

Biz dizi program çerçevesinde Kayseri’ye gelen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Büyükkılıç, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski ve beraberindeki heyeti, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık giriş kapısında çiçeklerle karşıladı.

Karşılama sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükelçi Manasijevski ile birlikte başkanlık makamına geçti.

Sıcak ve samimi ortamda geçen görüşmede Başkan Büyükkılıç, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sizleri Kayseri’mizde görmekten memnuniyet duyduk. Balkanlar denilince Makedonya aklımıza gelir, oradaki dostluklar, kardeşlikler bizim için çok önemli ve anlamlıdır. Sizleri içimizden biri gibi görüyoruz” dedi.

“Kayseri Uluslararası Önem Arz Eden Bir Şehirdir”

Kayseri’yi 1,5 milyon nüfusu, 16 ilçesi olan, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, bu değişik medeniyetlerin getirdiği zenginlikler şehri olarak nitelendiren Büyükkılıç, kent hakkında şu bilgileri verdi:

“Sanayi ve ticaret şehridir. 5 bin yıllık geçmişte yapılan kazılarda ticaretle ilgili çek, senet içeren tabletler çıkmaktadır, halen kazılar yapılmaya devam etmektedir. 150 civarında ülkeye ihracat yapan bir şehirdir. Erciyes Dağı’mızın eteğinde kurulduğu için şehrimizde Erciyes Kayak Merkezimiz uluslararası standartta önem arz eden, kış turizmi için önemli bir merkezdir. Kültürel zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle, tarihi dokusuyla, gastronomi dediğimiz yeme, içme kültürüyle önemli bir destinasyon ve turizm merkezidir. Aynı zamanda Kapadokya’nın geçmişte başkentliğini yapmış, Kapadokya kralının da mezarının burada olduğu, o boyutu ile de önem arz eden bir şehirdir. 5 üniversitesi, 75 bin üniversite öğrencisi var. Uluslararası özellikler arz eden, araştırma üniversiteleri olan, eğitime önem veren bir şehirdir. Hoş geldiniz diyor, Kayseri’mizde sizleri görmekten keyif aldığımızı paylaşmak istiyorum.”

Kayseri’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getiren Büyükelçi Manasijevski ise “Sayın Başkana çok teşekkür ederim. Şehrinizde bulunmak bizim için büyük bir memnuniyet. Programımız çok yoğun, ekonomik iş birliği ve yüksek eğitimle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

“Tarihi Bir Birlikteliğimiz Olmasından Gerçekten Çok Memnunuz”

Manasijevski iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekerek, “Sizin de bahsettiğiniz gibi iki ülke arasındaki dostluk gerçekten muhteşem. Biz birlikte 500 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olduk. Bildiğiniz gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu ve Rumeli olmak üzere iki bölümü vardı. Tarihi bir birlikteliğimiz olmasından gerçekten çok memnunuz. Bildiğiniz gibi çok kültürlü, etnik kökeni çok olan insanların bulunduğu bir günümüz Makedonya’sı, birçoğunun da kökeni Karaman Türklerine dayanıyor. Onlar bizim önemli bir parçamız. Onlar bizim birlikteliğimizin önemli iki sütunundan bir tanesi, o sütunlardan bir tanesi de Türk kökenli insanlar” şeklinde konuştu.

Atatürk’e Adanmış İki Müze

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Makedonya’da doğup, büyümesinin kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunun altını çizen Büyükelçi Manasijevski, “Sadece Osmanlı ile ortak yanlarımız yok aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Makedonya’da doğup, büyümesi bizim için büyük bir gurur kaynağı. Manastır’daki eğitim aldığı dönemler biliyorsunuz ve biz ona bir Makedonyalı çocuk gibi muamele ettik. Ona adanmış iki tane müzemiz var Makedonya’da; bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk’e bir tanesi babasına. Babasının evini aynı zamanda restore ettik” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Kapadokya’nın kendi ülkelerindeki vatandaşları için önemli bir turistik merkez olduğunu ifade eden Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, bu doğrultuda ilişkilerin geliştirilebileceğine ve Üsküp’ten doğrudan uçuşlar yapılabileceğine değindi.

Ayrıca Kayseri’nin ticari geçmişinin çok dikkat çekici olduğunun da altını çizen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Manasijevski, ticaret ve sanayi konusunda daha ileri seviyelerde iş birliği yapılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Büyükelçi Manasijevski, öte yandan Türk ve Makedon halklarının ilişkilerini daha da ileriye taşımak amacıyla Makedonyalı sanatçıların Kayseri’de, aynı şekilde Türk sanatçıların da Makedonya’daki konserlerde ağırlanabileceğine de değinerek, bundan memnuniyet duyacağını, iki ülkenin yeni fırsatlarının keşfedilmesine yönelik ortamların olduğuna inandığını sözlerine ekledi.Kayseri,Kayseri Belediyesi
belediye365.com

Haber:Zeynep ÇAĞLAR


Haber Kaynak : BELEDİYE365

Saniye Caran’a iade-i ziyaret

Yeniden Refahlı Milletvekili Bekin'den 'ekümenik' Eleştiri!

AK Parti’de Bayramdan Sonra İlk Görevden Alınmalara Bugün Başlanması Bekleniyor.

4 Saatlik Görüşme Sona Erdi! Gözler Kırmızı Dosyada

İzsiz, Neden İstifa Etti? Hangi partiye Katılacak?

Keşan'da Kadın Kolları Başkanı Emine Gegeoğlu adaylığını açıkladı

255 STK'dan Müfredat Çalışması

Zafer Partili Bayır'dan Yunanistan teftişine sert yanıt

Buruk Teşekkür…

ÜLKÜCÜ BAŞKANDAN CUMHUR İTTIFAKI ADAYLARINA TAM DESTEK

Muhsin Yazıcıoğlu Manisa'da anıldı

Türkiye Yüzyılı’na damgasını vuracak projeler

Darıca’nın diş hastanesi projesi hazır!

Bursa'da dağ yöresi kırsal turizmle kalkınacak

İYİ Parti’den Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması


Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği'ne İki Yeni Belge

Vadi Açıkhava'da Diva Bebe rüzgârı

Türkü dünyasında heyecan verici düet

ABD'de kedi sevmeyi özleyenlerin adresi

PROMOGIFT İstanbul yeni ihracat fırsatları oluşturacak

Emekli Sandığı'nda fark ödemeleri 26 Temmuz'da

Kadınlar aşkta 'zeki erkekleri' tercih ediyor

Bursa'da şarkılara kadın sesi değdi

Çalık: İnsanlığa ve Tüm Dünyaya Şifa Olsun...

Özer, Vatandaşlara Aşure İkramında Bulundu

Yaşlılar, Kahkaha Seansında Doyasıya Eğlendi

Halk Dansları Müzik ve Sanat Festivali’nden tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajı

YAŞAM VADİSİ’NDE ZUMBA ŞENLİĞİ

Avcılar Tarihinde Bir İlk..!

Paylaşmanın, Dayanışmanın Ve Birlikteliğin İfadesi

Beylikdüzü’nde Kadın Bisikletçiler Sertifikalarını Aldı

Bahçekentliler ATM'lerin yetersizliğinden şikayetçi

Çağırgan Veli'yi Anma Etkinliği büyük ilgi gördü

Başkan Çalık, Canlarla Oruç Açtı

Özer; 100 Günün Hesabını Verdi…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.